Sklep internetowy korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Smaki Tradycji - kosze prezentowe, upominkowe - Opole

Tawerna Pod Kotwicą

Dziedzictwo kulinarne

Europejska Sieć Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego jest stowarzyszeniem, do którego należą regiony z całej Europy, a którego działania dotyczą promocji i poprawy jakości lokalnej żywności oraz wzmacniania regionalnej tożsamości. Idea Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego została po raz pierwszy wprowadzona w Regionie Południowo-Wschodniej Skanii w Szwecji oraz na Duńskiej wyspie Bornholm w 1995 roku. Projekt rozwijał się bardzo szybko i zdobywał coraz większe zainteresowanie wśród przedsiębiorców oraz władz lokalnych, jak również innych regionów na terenie całej Europy. Dziś sieć tworzy 27 regionów, a kolejne cztery ubiegają się o członkostwo.

Ideą Sieci jest promocja potraw i produktów żywnościowych o charakterze regionalnym, dlatego dotyka ona nie tylko żywność, ale także turystyki, rolnictwa, zdrowia, środowiska, oraz kultury poszczególnych regionów. Sieć ma ułatwić konsumentom oraz turystom na terenie Europy dostęp do lokalnej i regionalnej żywności wysokiej jakości.

Od 29 października 2008r. Województwo Opolskie jest pełnoprawnym członkiem Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego. Opolska siec „Dziedzictwo Kulinarne Opolskie " zrzesza 56 podmiotów, które aktywnie promują i rozwijają lokalną żywność oraz są dobrymi ambasadorami Opolskiego Dziedzictwa Kulinarnego w całej Europie. Każdy przedsiębiorca uczestniczący w Sieci Regionalnej po spełnieniu odpowiednich kryteriów ma prawo używać do promocji swoich produktów oznaczenia „Dziedzictwo Kulinarne". Ten wspólny znak towarowy gwarancyjny został zarejestrowany w Urzędzie ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) Unii Europejskiej. Turyści i konsumenci widząc ten znak mają pewność, że dane produkty, potrawy są związane z Regionem Opolskim. Wspólny symbol dla wszystkich regionów pozwala na łatwe dostosowanie go na potrzeby poszczególnych regionów oraz języki.

Ambicją Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego jest zaoferowanie turystom i konsumentom regionalnej żywności.

Wybrane restauracje, przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem spożywczym i gospodarstwa podkreślające ich regionalne powiązania są członkami europejskiej sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego.

Restauratorzy
W wybranych restauracjach klienci powinni zawsze znaleźć potrawy wyraźnie powiązane z regionem. Dlatego konieczne jest, by generalnie surowce pochodziły z lokalnej produkcji. Sama potrawa może stanowić część kulturalnego dziedzictwa regionu lub wzmacniać wizerunek regionalnej żywności.

Przetwórcy żywności
Poprzez przyłączenie się do sieci Kulinarnego Dziedzictwa i używanie wspólnego logo, producenci posiadający wyraźne powiązanie z regionem ułatwią konsumentom i turystom znalezienie regionalnej żywności w sklepach.

Rolnicy
Rolnicy sprzedający własne produkty do restauracji, przetwórców żywności lub bezpośrednio konsumentom mogą także być członkami Kulinarnego Dziedzictwa, tworząc w ten sposób regionalną sieć producentów, sklepów i restauracji opartych na regionalnej żywności.